Historie i současnost únikových her

Autor
Historie i současnost únikových her

Ačkoliv se jejich historie začala psát teprve nedávno, únikové hry se během krátké doby úspěšně rozšířily do celého světa. Svůj postřeh, smysl pro detail, matematické uvažování i logický úsudek si tak dnes můžete vyzkoušet ve více než osmi tisících únikových místnostech nejen v Evropě a Americe, ale i v Asii, Africe a Austrálii.

Kde se únikové hry vzaly?

Prvotní předlohou pro únikové hry (escape games či exit games) byly počítačové hry a videohry, ve kterých musel hráč prozkoumat svoje okolí, řešit úkoly a vymýšlet, jak co nejlépe použít předměty, která má k dispozici. V reálném světě se únikovým hrám nejvíce přibližují venkovní šifrovací hry, interaktivní divadlo, do jehož děje se zapojují i diváci, hry na hrdiny (LARP – role-playing games) a strašidelné zábavní parky, populární zejména v Americe.

Zobrazit nabídku teambuildingových her


První opravdovou únikovou hru vytvořil roku 2007 v Kyotu tehdy 35letý Japonec Takao Kato, který si přál zažívat v životě podobná dobrodružství jako hrdinové jeho oblíbených románů a populárních japonských komiksů manga. Protože měla jeho Real Escape Game obrovský úspěch, koncept se brzy rozšířil po celém Japonsku.

Cesta z Japonska do celého světa

Po několika letech od jejich vzniku se únikové hry začaly z Japonska rychle šířit i do Evropy, Ameriky, Austrálie a Ruska. Na evropském kontinentu bylo prvním průkopníkem únikových her Maďarsko, ve kterém založil Attila Gyurkovics úspěšnou hru Parapark, při jejíž tvorbě však údajně neměl žádné informace o svých japonských předchůdcích.

O rok později se objevila první úniková hra i ve Švýcarsku, kde ji pro své studenty nachystal učitel na gymnáziu poblíž Bernu Gabriel Palacios. Inspiroval se maďarskou předlohou, počítačovými hrami z devadesátých let a také světem vědy, ke kterému chtěl pomocí únikové hry studentům vytvořit vztah. Po velkém nadšení mezi studenty i jejich rodinami a kamarády se rozhodl hru zpřístupnit široké veřejnosti a dnes má jeho firma AdventureRooms více než třicet poboček po celém světě.

Nejoblíbenější únikové příběhy

Vznik nových únikových her nabral brzy rychlý spád a dneska si můžete po celém světě vybrat z více než osmi tisíc únikových místností. Zatímco v začátcích spočívaly herní úkoly především v řešení logických hádanek a šifer pomocí tužky a papíru nebo ve hledání určených předmětů, dnešní únikové místnosti jsou plné propracovaných dekorací a multimediálních efektů, které hráče dokonale vtáhnout do atmosféry daného příběhu.

Největšímu úspěchu se po celém světě těší hry, ve kterých únikové místnosti představují vesmírné stanice nebo planety, vězení a vědecké laboratoře. Oblíbené jsou i hry na motivech legendárního detektiva Sherlocka Holmese, apokalypsy nebo útoku mimozemšťanů či zombií.

Vyberte si ten správný firemní teambuilding

Ačkoliv jsou únikové hry celosvětově oblíbenou teambuildingovou aktivitou, jsou kvůli omezenému prostoru únikové místnosti vhodné pouze pro pracovní týmy s menším počtem členů. Ve větších týmech si můžete společnou zábavu i adrenalin vyzkoušet s našimi venkovními geolokačními hrami Treasure Hunt, Mystery Trail a Challenge Tour, při kterých si také procvičíte mozkové závity i postřeh a užijete si zdravou soutěživost, týmovou spolupráci i legraci.