Z Městských sadů trefíte ke všem historickým stavbám v centru, pro klid v duši si můžete zajít do Meditační zahrady a naučné stezky vás vyvedou do chráněné přírody za městem.
Městské sady
Jednou z nejhezčích možností, jak si prohlédnout Plzeň, je projít se jejími sady. Okruh městské zeleně byl vybudován na místě původních hradeb, což znamená, že těsně přiléhá k historickému centru. Sady budované od devatenáctého století jsou rozděleny na šest částí a tvoří zelenou oázu uprostřed města.
Místní využívají sady ke sportování, relaxování i jako místo konání nejrůznějších akcí, pro turisty můžou být sady vhodným výchozím bodem pro poznávání památek – při procházce zeleným okruhem uvidí třeba Starou synagogu nebo překrásná Měšťanskou besedu s typicky secesními prvky.
Naučná stezka Po stopách Františka Malocha
Přímo z Plzně vede po břehu řeky Berounky naučná stezka protínající chráněná území Malochova skalka a Háj. K začátku trasy lze dojet městkou hromadnou dopravou, třeba na zastávku Bílá Hora, a odtud se pak pěšky vydat po zhruba devítikilometrové trase, jejíž součástí je 11 zastávek u informačních tabulí.
Naučná stezka končí u zříceniny hradu Věžka, který sice byl zničen už v patnáctém století, ale jeho torzo se zachovalo do dnešních dnů a je zajímavým cílem turistické trasy.
Památník obětem zla
Jen málo míst v českých městech nese tak silné poselství jako Meditační zahrada v Plzni. Zahradu založil a přebudoval z původního sadu bývalý československý voják a politický vězeň Luboš Hruška.
Příběh Luboše Hrušky je i příběhem poválečného Československa – když se jako mladý důstojník pokusil v devětačtyřicátém roce překročit hranice a emigrovat, byl zatčen a odsouzen. V následujících letech si prošel nejhoršími komunistickými lágry. V beznadějné situaci se však zrodil slib, že pokud vyjde z vězení, promění rodinný sad v upomínku na všechny, kdo trpěli pod jhem zla.
Slib byl splněn a návštěvníci se tak dnes mohou volně procházet po krásné Meditační zahradě, jejíž promyšlená kompozice vybízí k poklidnému rozjímání, meditacím a spirituálním prožitkům. Její součástí je i křížová cesta se čtrnácti zastaveními od sochaře Romana Podrázského, upomínající nejen na utrpení Krista, ale především celého lidstva. Dnes je součástí zahrady i kaple, jejímž patronem je svatý Maxmilián Kolbe, jehož oběť je dalším z velkých příběhů dvacátého století.
Meditační zahradu najdete v Plzni-Doudlevcích. Bez potíží k ní dojedete i městskou hromadnou dopravou, ze zastávky Tyršův most je směr cesty dále značen.