Rudolf II. spatřil zázrak
Když se Evropou rozneslo, že na pražském dvoře císaře Rudolfa II. se alchymii, astrologii i umění daří, začali se sjíždět učenci i šarlatáni ze všech koutů, aby usilovali o přízeň císaře.
Jedna z legend vypráví, že když císař podruhé přijal anglické alchymisty Johna Dee a Edwarda Kelleyho, podařilo se jim před jeho očima dosáhnout dávného cíle – vyrobit zlato.
Alchymistické laboratoře
Učenci rudolfínské doby však nehledali jenom recept na výrobu zlata, ale i elixíry mládí a věčného života nebo třeba návod, jak stvořit homonkula. Zvědavci, které všechna tato tajemství lákají, mají možnost nahlédnout do tajů výroby elixírů například v Muzeu alchymie na Haštalské ulici. Právě zde bývala v dobách dávno minulých lékárna i laboratoř a kromě prohlídky se tu zájemcům dostane i možnosti odnést si některý z bylinných lektvarů.
Tajemství smrti Tychona de Brahe
Poněkud kontemplativněji si pak můžete připomenout pražské učence v Kostele Matky Boží před Týnem, jenž stojí kousek od Staroměstského náměstí – právě zde byl pohřben vynikající astronom Tycho de Brahe. Jeden z nejvýznamnějších učenců své doby spočinul po smrti právě na Starém Městě. Navzdory několikeré exhumaci stále není jasné, proč vlastně zemřel – byla jeho smrt přirozená, otrávil se vlastními tinkturami s příměsí rtuti nebo snad byl zavražděn? Zdá se, že i toto tajemství ještě čeká na své definitivní rozřešení.
Nechte se očarovat kouzlem Starého Města!
Ať už se o rudolfinské období zajímáte seriózně, nebo se chcete jenom nechat okouzlit příběhy o bezuchých černokněžnících, kteří uměli vyrobit kámen mudrců, je pro vás Staré Město pražské tím pravým místem, kam se vydat. Prozkoumejte alchymistické laboratoře, vzdejte hold dávným učencům a podlehněte čarovné atmosféře Prahy – třeba právě vy objevíte další její tajemství.